Lovely room "c" in ancient Roman villa


Privat værelse i villa med Michele som vært

2 gæster, 1 soveværelse, 1 seng, 1 fælles badeværelse
Nem indtjekning uden vært
Tjek ind uden vært med nøgleboks.
Trådløst internet
Gæster søger ofte efter denne populære facilitet
A very large villa of the late 800 surrounded by greenery.

Una villa molto grande di fine 800 immersa nel verde.

The rooms are presented inside a very large villa. There are some parts in common with other guests including the huge garden.

The late 19th century villa belonged to Commendatore Mattei and his wife Mirella Bruno Santangelo and was in the past a crossroads of very illustrious Italians.

The heirs from this year rent some rooms.

Le stanze si presentano all'interno di una villa molto grande. Ci sono alcune parti in comune con gli altri ospiti tra cui il grandissimo giardino.

La villa di fine 800' è appartenuta al Commendator Mattei e alla moglie Mirella Bruno Santangelo ed è stata in passato un crocevia di italiani molto illustri.

Gli eredi da quest anno ne affittano alcune stanze.

Her skal du sove

1 dobbeltseng

Det tilbyder denne bolig

Trådløst internet
Gratis parkering på stedet
Ikke tilgængelig: Kuliltealarm
Ikke tilgængelig: Røgalarm

Vælg indtjekningsdato

Tilføj dine rejsedatoer for nøjagtige priser
Tilføj dato
Tilføj dato

4,40 ud af 5 stjerner fra 16 omtaler


Her skal du være

Rom, Lazio, Italien

The neighborhood is very quiet, the house adjoins the natural park of the insugherata and is therefore surrounded by greenery
From the rooms, if you look south, you can see the Roman castles from a distance

Il quartiere è molto tranquillo, la casa confina con il parco naturale dell insugherata ed è quindi immersa nel verde
Dalle stanze, se volgete lo sguardo verso sud, potrete vedere da lontano i castelli romani

Vært: Michele

  1. Tilmeldte sig i maj 2017
  • 60 omtaler
  • Identitet bekræftet
My name is Michele Mattei, I'm from Rome, I'm 39 years old and I'm in charge of security and investigation. I love traveling.  With my sister we are the owners of a late nineteenth century villa in northern Rome between the Ottavia and Giustiniana district. I decided to accommodate those who need a cheap accommodation in a very nice, quiet and very well connected place. Mi chiamo Michele Mattei, sono di Roma, ho 39anni e mi occupo di sicurezza ed investigazioni. Amo viaggiare e conoscere nuove culture. Per viaggiare in Europa, se la stagione lo consente utilizzo la mia amata Harley Davidson. Con mia sorella siamo i proprietari di una villa di fine ottocento a Roma nord tra il quartiere Ottavia e la Giustiniana. Ho deciso di ospitare chi ha bisogno di una sistemazione economica in un posto molto bello, tranquillo e collegato molto bene.
My name is Michele Mattei, I'm from Rome, I'm 39 years old and I'm in charge of security and investigation. I love traveling.  With my sister we are the owners of a late nineteenth…

Under dit ophold

Mi fa molto piacere conoscere i miei ospiti, quindi possono comunicare con me in qualsiasi momento
  • Svarrate: 0%
  • Svartid: et par dage eller mere
For at beskytte din betaling skal du aldrig overføre penge eller kommunikere uden for Airbnb's hjemmeside eller app.

Ting, du skal vide


Indtjekning: Efter 14.00
Udtjekning: 12.00
Indtjekning uden vært med nøgleboks
Ikke egnet til babyer (under 2 år)
Ingen kæledyr
Rygning er tilladt

Sundhed og sikkerhed

Airbnb's retningslinjer for god afstand og andre COVID-19-relaterede retningslinjer gælder
Kuliltealarm ikke angivet Vis mere
Røgalarm ikke angivet Vis mere