Casa Gave - Nature and relax in Tuscany

4,93Superhost

Hel(t) beboelseshus med Elisa som vært

4 gæster, 2 soveværelser, 2 senge, 1 badeværelse
Hel bolig
Du får den/det bookede hus for dig selv.
Udvidet rengøring
Denne vært har forpligtet sig til Airbnb's udvidede rengøringsprocedure i fem trin.
Nem indtjekning uden vært
Tjek ind uden vært med keypad.
God beliggenhed
90 % af nylige gæster har givet stedet en 5-stjernet vurdering.
The house consists of two apartments obtained from a wing of the "Gave" manor house located in Sorana, a small village in the heart of "Svizzera Pesciatina" in Tuscany.
The house is ideal for those looking for relax in an atmosphere impossible to find in the most famous tourist locations.
Surrounded by terraces where the olive trees are grown and open on the hillside offers a large fenced garden to allow you and your pets to spend a pleasant holiday.

Boligen
The apartment, with separate entrance, is composed as follows:
- kitchen-living room with wood burning fireplace complete with all appliances, microwave, kettle and TV;
- double bedroom with wardrobe. Removable baby bed or additional bunk bed availables on request;
- second double bedroom with large dresser;
- bathroom with toilet, shower and bidet.

The property was completely renovated in 2017 respecting the original features, such as ceilings with chestnut beams, local stone walls, chestnut window frames and wrought iron gates. The furniture are made of wood recovered from the original beams.

Det tilbyder denne bolig

Køkken
Trådløst internet
Gratis parkering på stedet
Fælles pool
Husdyr tilladt
Tv med alm. kabel-tv
Vaskemaskine
Tørretumbler
Fælles baggård – Helt indhegnet
Pejs

Vælg indtjekningsdato

Tilføj dine rejsedatoer for nøjagtige priser
Indtjekning
Tilføj dato
Udtjekning
Tilføj dato

4,93 ud af 5 stjerner fra 105 omtaler

Renhed
Nøjagtighed
Kommunikation
Placering
Indtjekning
Værdi

Her skal du være

Sorana, Toscana, Italien

The activities to be carried out can be:
- excursions / trekking to the surrounding areas (Pracchia, Uso di Sotto) or to the Abetone area;
- days at the seaside in Versilia (Pietrasanta, Forte dei Marmi, Viareggio);
- relax in the spa of Montecatini Terme;
- enjoy typical dishes in the nearby restaurants and farmhouses (Montaione, Da Sandrino, Da Carla);
- visit the Pinocchio park in Collodi where you can let your children live a day like fairy tales.

Events to attend:
- Festa di Maggio and Pescia Medioevale with civil and religious celebrations;
- Summer Festival in Lucca (July);
- Sagra del Cinghiale in Pietrabuona (July);
- Panino al Prosciutto and Grilled meat festival in Vellano (August);
- Feast of the Beccutino in Stiappa (August 15th);
- San Bartolomeo, where it is possible to taste the famous Cecchi con Becchi in Collodi on (August 24th);
- Festa del Fagiolo, a typical IGP product in Sorana (August);
- every Saturday in Pescia the weekly market is held;
- Luminara di Santa Croce in Lucca in the context “Settembre Lucchese” (september);
- Lucca Comics (October – November).

Vært: Elisa

  1. Tilmeldte sig i januar 2018
  • 434 omtaler
  • Identitet bekræftet
  • Superhost
Ciao! Siamo due sorelle: Elisa e Laura. Io, Elisa, ho 33 anni.Sono psicologa di professione e, a breve, psicoterapeuta. Alla fine del mio percorso di studi ho deciso, insieme al mio compagno di cambiare stile di vita e da Lucca ci siamo trasferiti a Sorana. Questa decisione è stata dettata dal nostro amore per la natura e dal desiderio di vivere in una realtà distante dal caos. Con il mio compagno ci divertiamo a cucinare dolci e pizze nel nostro forno a legna e a fare lavori di restauro e riciclo. Laura ha 29 anni e, a differenza mia, vive a Lucca. Lei lavora a contatto con i bambini di tutte le età. Adora passare il suo tempo con Hazard, il suo cagnolino, con cui fa lunghe passeggiate sia a Sorana da me che sul mare in Versilia. Laura cucina benissimo e il suo fidanzato, Michele, fa da giudice culinario! Sarà un piacere per noi conoscere gente nuova che apprezzi la natura, il contatto con gli animali e anche solo il semplice rilassarsi a prendere il fresco sotto un cielo stellato...magari sorseggiando un buon bicchiere di vino!
Ciao! Siamo due sorelle: Elisa e Laura. Io, Elisa, ho 33 anni.Sono psicologa di professione e, a breve, psicoterapeuta. Alla fine del mio percorso di studi ho deciso, insieme al mi…

Under dit ophold

As we live next to the apartment we are available for any need of the guest.

Elisa er Superhost

Superhosts er erfarne værter med gode anmeldelser, der dedikerer deres tid til at give deres gæster et godt ophold.
  • Sprog: English, Français, Italiano
  • Svarrate: 100%
  • Svartid: inden for en time
For at beskytte din betaling skal du aldrig overføre penge eller kommunikere uden for Airbnb's hjemmeside eller app.

Ting, du skal vide

Ordensregler

Indtjekning: 15.00 - 22.00
Udtjekning: 11.00
Indtjekning uden vært med tastatur
Rygning forbudt
Husdyr er tilladt

Sundhed og sikkerhed

Forpligtet til Airbnb's udvidede rengøringsprocedure. Vis mere
Airbnb's retningslinjer for god afstand og andre COVID-19-relaterede retningslinjer gælder
Kuliltealarm
Røgalarm

Annulleringspolitik

Kig på andre muligheder i og omkring Sorana

Flere boliger i Sorana: